INDEX
POUŽITÍ
VÝHODY
FOTOGALERIE
PRODEJ MATERIÁLŮ
REFERENCE
O NÁS
KONTAKT
ARCHITEKTI, PROJEKTANTI
 

.: HISTORIE :.

  ( GABBIONE = VELKÁ KLEC ) 

První známé použití gabionů ( tehdy splétané rákosové rohože ) bylo protierozivní opatření na březích Nilu před 7 000 lety. Gabionové rákosové koše plněné pískem byly používány pro vojenské účely nejen v Egyptě, ale i v Číně.

Leonardovy koše ( Corbeille Leonard ) byly Leonardem da Vincim ( 1452 - 1519 ) navrženy pro založení hradu San Marco v Miláně.

Během Občanské války v USA bylo rozšířeno používání gabionů pro vojenské účely. Koše z vrbového proutí byly vyráběny manufakturně. Měly kónický tvar bez dna pro usnadnění transportu.

První gabiony z ocelového drátu ( pytlový gabion ) byly roku 1893 použity pro opravu erozivního poškození břehů řeky Reno v Casalecchio di Reno v Severní Itálii.

Počátkem 20.-tého století se začaly používat gabionové koše ve tvaru jak je známe dnes. Nejprve zejména jako protierozivní ochrana svahů a na sanaci vodotečí.

 

.: DNEŠNÍ POUŽITÍ:.

Vodohospodářské stavby : Lícové zpevňování svahů pomocí gabionů pomáhá při odstraňování povodňových škod,  zpevnění a revitalizace břehů vodních toků. Gabionové matrace(plošný prvek) je možné použít pro budování svahů resp.dna umělých vodních nádrží (např. přečerpávacích,suchých poldrů), přehrad, jezů, vývařišt ,apod.

Inženýrské stavby : Portály silničních a železničních tunelů, křídla mostů, propustků, podjezdů či zpevnění nájezdů mostů, rozšíření a stabilizace rychlostních a přístupových komunikací, železniční náspy, zpevnění krajnic, ochrana pat sloupů mostů proti vodě - to vše dokazuje šířku použitelnosti gabionů. Do velké míry záleží možnosti použití na fantazii architekta, projektanta dopravních silničních, železničních a vodohospodářských staveb, krajináře, ekologa.  

Pozemní stavby : Bezpečnostní a ochranné ploty, prostorové konstrukce pro popínavé rostliny, hlukotěsné zdi, hrazení skládek různých materiálů, protierozní stavby, rampy...

Interiery, exteriery : obklady, sloupy, ,,květniky,,pro stromy, výplně otvorů , sítě pro popínavé rostliny , volné objemové prostorové prvky a objekty ....apod.


15.05.2013 - PŘIJMEME STROJNÍKA,ŘIDIČE i důchodce

06.05.2013 - Úprava sídla společnosti

21.09.2013 - ZELENÉ GABIONY v TV Nova

15.05.2013 - GABIONY v TV NOVA